SEO ne kadar önemlidir?

SEO ne kadar önemlidir?

SEO nedir

Bu yazımda web siteleriniz için SEO ne kadar önemli konusundan bahsedeceğim. SEO siteme faydalı mı gibi sorular aklınıza takılıyorsa mutlaka bu yazımızı dikkatle okuyun.

Öncelikle yararını anlamak için SEO nedir bunu anlamamız gerekmekte.

SEO, Search Engine Optimization kısaltmasıdır. Türkçesi, arama motoru optimizasyonu demektir. SEO çalışması nedir açıklamak gerekirse, adından da anlaşılacağı gibi internet projelerinin arama motorlarına belli kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma diyebiliriz.

SEO ne kadar etki eder?

SEO’nun siteye etkisi oldukça önemlidir ve ikiye ayrılır. İç SEO ve dış SEO. İç SEO, web sitemizin içerisinde uygun kurallara göre dizayn edilerek, arama motorlarına sevdirilmesidir. Link yapısı, sayfalardaki H1 etiketli başlıklar vs. Tüm bunlar Google’ın açıklamadığı gizli saklı algoritmalarla incelenir ve sıralamada ona göre yerleştirilir. Ancak bu kuralları sadece web sitesi işinde olan kişiler, yani webmasterlar deneme-yanılma yöntemiyle keşfeder. Hiç kimse SEO’nun asıl mantığını %100 bilemez. Aynı zamanda kimse size 1. sıra garantisi veremez, veriyorsa yanıltıcı içeriktir 🙂

Tüm bu kurallar uygun şekilde bir uzman tarafından uygulanırsa iç SEO’muz tamamdır, şimdi sırada dış SEO.

Dış SEO, diğer yüksek değerli sitelerin bizim sitemize link vermesi. Bu linki de öyle kuru kuruya değil, anahtar kelimemizi göstererek vermeli. Yüksek değerli dediğimiz ise, MozRank denilen değerin ve Alexa sıralamasının yüksek olmasıdır. Bu siteler eğer anahtar kelimenizi göstererek link verirse sizin siteniz de değerlenir. Bu şekilde tanıtım yazıları, backlinkler yapılır ve dış SEO’nuz yapılır. Sadece bununla sınırlı değildir.

Tüm bunlar yapılınca sitenize etkisini hem Alexa sıralamanızda görürsünüz hem de Google gibi arama motorlarında yükselişe geçersiniz. Tabi ki iş yine Google’da.

Biz tüm web sitelerimizi yaparken iç ve dış SEO çalışmalarını özenle yaparız ve sitenizi yayına hazırlarız. Profesyonel SEO çalışmalarıyla çok daha yüksek oranda yükselişe geçme şansını elde edebilirsiniz. Standart SEO ise sadece Google’a girişinizin sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Üst düzey çalışmalar ise sitenizin sıralamasını yükseltmeye çalışmak içindir.

Etiketler: , ,